Američki poziv za "Menhetn projekat" u oblasti veštačke inteligencije

Američki poziv za "Menhetn projekat" u oblasti veštačke inteligencije

Američka kongresna komisija predložila je ambicioznu inicijativu za ubrzanje razvoja veštačke inteligencije, uporedivu sa istorijskim Menhetn projektom. Ovaj predlog naglašava hitnu potrebu za nadmašivanjem Kine u ključnim tehnološkim oblastima.

Predlog za revolucionarni napredak u veštačkoj inteligenciji

Dvostranačka USCC izdala je opsežan izveštaj koji poziva na drastične mere u razvoju veštačke inteligencije (VI). Komisija predlaže da Kongres odobri izvršnoj vlasti široka ovlašćenja za višegodišnje ugovaranje, s ciljem finansiranja napretka u oblastima VI, cloud computinga i data centara.

Ovaj predlog, koji podseća na ratni projekat razvoja atomske bombe, ima za cilj da osigura vodeću poziciju SAD u trci za opštom veštačkom inteligencijom (OVI). OVI predstavlja sisteme VI sposobne da izvršavaju bilo koji intelektualni zadatak koji može obaviti čovek, što se smatra ključnim za održavanje tehnološke superiornosti.

Strateški značaj tehnološkog vođstva

Izveštaj naglašava kritičnu važnost održavanja tehnološke prednosti nad Kinom radi zaštite ekonomskih i vojnih interesa SAD. Predlaže se da ministar odbrane dodeli najviši nacionalni prioritet projektima veštačke inteligencije, što bi se odrazilo kroz "DX rejting" u sistemu odbrambenih prioriteta.

Komisija upozorava da bi nekontrolisani tehnološki napredak Kine mogao ugroziti američko odvraćanje u pacifičkom regionu i destabilizovati globalnu ravnotežu moći. Ovo upozorenje dolazi u kontekstu rastućih geopolitičkih tenzija i trke za dominacijom u tehnologijama budućnosti.

Širi kontekst američko-kineskih odnosa

Izveštaj se nadovezuje na već preduzete korake SAD za ograničavanje pristupa Kine kritičnim tehnologijama. Nedavno je Ministarstvo finansija finaliziralo pravilo koje ograničava američke investicije u kineske sektore VI, kvantnog računarstva i poluprovodnika, nastavljajući politiku predsednika Bajdena usmerenu ka ograničavanju izvoza tehnologija koje bi mogle ojačati kineske vojne i obaveštajne kapacitete.

Uprkos bilateralnom sporazumu iz 2023. godine o ograničenoj saradnji u oblastima poput vojne komunikacije, klimatskih promena i veštačke inteligencije, izveštaj ističe da Kina nastavlja napore da suzbije ili oslabi američke politike bez menjanja sopstvenog ponašanja.

Fokus na generativnoj veštačkoj inteligenciji

Generativna veštačka inteligencija zauzima centralno mesto u preporukama izveštaja. Iako SAD trenutno vodi u razvoju ove tehnologije za više od godinu dana, kineske kompanije ulažu koncentrirane napore da razviju modele generativne VI slične sofisticiranosti kao američki.

Izveštaj naglašava potrebu SAD da održi vođstvo u razvoju OVI, ističući stratešku i bezbednosnu hitnost uporedivu sa originalnim Menhetn projektom. Ova inicijativa naglašava ključnu ulogu napredne tehnologije u oblikovanju globalne dinamike moći.

Zaključak: Imperativ tehnološkog vođstva

Predložena inicijativa za ubrzani razvoj veštačke inteligencije odražava rastući značaj tehnološke superiornosti u globalnim odnosima. Dok SAD nastoji da održi svoju vodeću poziciju, jasno je da će trka za napretkom u VI igrati ključnu ulogu u oblikovanju budućeg geopolitičkog pejzaža.

Petar

Petar je student elektrotehnike na Univerzitetu u Nišu i entuzijasta za sve što je povezano sa novim tehnologijama. Njegovi članci pokrivaju širok spektar tema, od tehnoloških inovacija do kulturnih trendova. U slobodno vreme, Petar se bavi programiranjem i istraživanjem novih tehnoloških rešenja.