Uticaj veštačke inteligencije na globalnu ekonomiju do 2030. godine

Uticaj veštačke inteligencije na globalnu ekonomiju do 2030. godine

Nedavno istraživanje kompanije IDC ukazuje na značajan uticaj koji će veštačka inteligencija (VI) imati na globalnu ekonomiju u narednoj deceniji. Prognoza sugeriše da će poslovna ulaganja u VI tehnologije transformisati tržište rada i doprineti znatnom ekonomskom rastu.

Uticaj veštačke inteligencije na globalnu ekonomiju

Prema najnovijem izveštaju istraživačke firme IDC, očekuje se da će poslovna ulaganja u usvajanje i primenu veštačke inteligencije u postojećim operacijama, kao i za unapređenje proizvoda i usluga, dovesti do rasta globalnog bruto domaćeg proizvoda (BDP) od približno 3,5% do 2030. godine. Ovo bi moglo rezultirati dodatkom od gotovo 20 biliona dolara svetskoj ekonomiji.

Ranije istraživanje IDC-a procenilo je da će samo poslovna ulaganja u VI dostići skoro 630 milijardi dolara do 2028. godine. Ove projekcije naglašavaju rastuću važnost VI tehnologija u poslovnom svetu i njihov potencijal da revolucionizuju različite industrije.

Uticaj automatizacije na tržište rada

Implementacija VI će nesumnjivo uticati na radna mesta širom sveta, transformišući industrije od kontakt centara do prevođenja, računovodstva i inspekcije mašina. Ovu promenu podstiču poslovni lideri, od kojih čak 98% smatra VI prioritetom za svoje organizacije.

David Fut, glavni analitičar i istraživački službenik firme Foote Partners, procenjuje da bi VI eventualno mogla preuzeti između 20% i 25% tehnoloških poslova. On ističe: "Bilo je mnogo otpuštanja. Kompanije identifikuju ljude koji su možda bili solidni radnici u prošlosti, ali se ne uklapaju u novi svet vođen ekonomijom u nastajanju i tehnologijom na koju se klade."

Dvostruki efekat VI na zapošljavanje

Iako će VI smanjiti ili eliminisati potrebu za ljudskim učešćem u nekim oblastima, ona će takođe povećati produktivnost, zahtevajući od stručnjaka da se prekvalifikuju i prilagode kako bi preuzeli strateškije i kreativnije uloge. Istraživačka beleška Foote Partners sugeriše da će ova promena dovesti do stvaranja novih radnih mesta i transformacije postojećih.

Goldman Saks je projicirao da bi čak 29% računarskih zadataka moglo biti automatizovano pomoću VI, kao i 28% poslova zdravstvenih radnika i tehničkih zadataka u toj oblasti. Karijere sa najvećom izloženošću VI automatizaciji su administrativne pozicije (46%) i zadaci u pravnim profesijama (44%).

Percepcija zaposlenih o automatizaciji

Anketa IDC-a o budućnosti rada otkrila je da skoro polovina ispitanika (48%) očekuje da će neki delovi njihovog posla biti automatizovani pomoću VI i drugih tehnologija u naredne dve godine. Dodatnih 15% misli da će većina njihovih poslova biti automatizovana. Samo 3% očekuje da će njihovi poslovi biti u potpunosti automatizovani.

Uprkos ovim promenama, IDC predviđa da će VI imati "neto pozitivan globalni ekonomski uticaj". Do 2030. godine, svaki novi dolar potrošen na poslovna rešenja i usluge vezane za VI generisaće 4,60 dolara u globalnoj ekonomiji u smislu indirektnih i indukovanih efekata.

Planovi organizacija za implementaciju VI

Istraživanje sprovedeno među finansijskim direktorima u junu od strane Univerziteta Djuk i Federalnih rezervi Atlanta i Ričmond otkrilo je da 32% organizacija planira da koristi VI u narednoj godini za obavljanje zadataka koje su ranije obavljali ljudi. U prvih šest meseci 2024. godine, skoro 60% kompanija (i 84% velikih kompanija) izjavilo je da je implementiralo softver, opremu ili tehnologiju za automatizaciju zadataka koje su prethodno obavljali zaposleni.

Nove uloge i veštine u eri VI

Dok će neki poslovi biti negativno pogođeni brzim širenjem VI alata i platformi, pojaviće se nove pozicije kao što su specijalisti za etiku VI i inženjeri za VI promptove kao posebne uloge unutar globalnih organizacija. Ovo naglašava potrebu za kontinuiranim učenjem i prilagođavanjem radne snage novim tehnologijama.

IDC-ovo istraživanje takođe ukazuje da će pozicije gde su ljudske socijalne i emocionalne sposobnosti ključne, poput sestrinstva i uloga gde odlučivanje obuhvata etiku i razumevanje izvan brojeva, ostati robusne. Rik Vilars, potpredsednik grupe IDC-a za svetska istraživanja, ističe: "Razumljivo je da smo svi radoznali da znamo da li će VI zameniti naše poslove."

Jedan CEO je rekao IDC istraživačima: "Na osnovu ovog istraživanja, jasno je da bi trebalo da se zapitamo kako VI može olakšati i poboljšati naše poslove. VI neće zameniti vaš posao, ali neko ko zna bolje da koristi VI od vas hoće."

U zaključku, iako će veštačka inteligencija nesumnjivo transformisati globalno tržište rada, njen ukupan uticaj na ekonomiju se predviđa kao pozitivan. Ključ za uspeh u ovoj novoj eri biće prilagođavanje i usvajanje VI tehnologija, istovremeno negujući ljudske veštine koje mašine ne mogu lako replicirati.

Aleksandra

Aleksandra je studentkinja Tehničkog fakulteta u Beogradu, gde se specijalizuje za informacione tehnologije. Osim što je strastvena u pisanju o tehnologiji, uživa u putovanjima i istraživanju novih kulturnih sadržaja. U slobodno vreme se bavi fotografijom i vođenjem bloga o digitalnoj umetnosti.