Uticaj veštačke inteligencije na globalnu ekonomiju do 2030. godine
- 17 sep 2024
- Aleksandra
Nedavno istraživanje kompanije IDC ukazuje na značajan uticaj koji će veštačka inteligencija (VI) imati na globalnu ekonomiju u narednoj deceniji. Prognoza sugeriše da će poslovna ulaganja u VI tehnologije transformisati tržište rada i doprineti znatnom ekonomskom rastu.
Uticaj veštačke inteligencije na globalnu ekonomiju
Prema najnovijem izveštaju istraživačke firme IDC, očekuje se da će poslovna ulaganja u usvajanje i primenu veštačke inteligencije u postojećim operacijama, kao i za unapređenje proizvoda i usluga, dovesti do rasta globalnog bruto domaćeg proizvoda (BDP) od približno 3,5% do 2030. godine. Ovo bi moglo rezultirati dodatkom od gotovo 20 biliona dolara svetskoj ekonomiji.
Ranije istraživanje IDC-a procenilo je da će samo poslovna ulaganja u VI dostići skoro 630 milijardi dolara do 2028. godine. Ove projekcije naglašavaju rastuću važnost VI tehnologija u poslovnom svetu i njihov potencijal da revolucionizuju različite industrije.
Uticaj automatizacije na tržište rada
Implementacija VI će nesumnjivo uticati na radna mesta širom sveta, transformišući industrije od kontakt centara do prevođenja, računovodstva i inspekcije mašina. Ovu promenu podstiču poslovni lideri, od kojih čak 98% smatra VI prioritetom za svoje organizacije.
David Fut, glavni analitičar i istraživački službenik firme Foote Partners, procenjuje da bi VI eventualno mogla preuzeti između 20% i 25% tehnoloških poslova. On ističe: "Bilo je mnogo otpuštanja. Kompanije identifikuju ljude koji su možda bili solidni radnici u prošlosti, ali se ne uklapaju u novi svet vođen ekonomijom u nastajanju i tehnologijom na koju se klade."
Dvostruki efekat VI na zapošljavanje
Iako će VI smanjiti ili eliminisati potrebu za ljudskim učešćem u nekim oblastima, ona će takođe povećati produktivnost, zahtevajući od stručnjaka da se prekvalifikuju i prilagode kako bi preuzeli strateškije i kreativnije uloge. Istraživačka beleška Foote Partners sugeriše da će ova promena dovesti do stvaranja novih radnih mesta i transformacije postojećih.
Goldman Saks je projicirao da bi čak 29% računarskih zadataka moglo biti automatizovano pomoću VI, kao i 28% poslova zdravstvenih radnika i tehničkih zadataka u toj oblasti. Karijere sa najvećom izloženošću VI automatizaciji su administrativne pozicije (46%) i zadaci u pravnim profesijama (44%).
Percepcija zaposlenih o automatizaciji
Anketa IDC-a o budućnosti rada otkrila je da skoro polovina ispitanika (48%) očekuje da će neki delovi njihovog posla biti automatizovani pomoću VI i drugih tehnologija u naredne dve godine. Dodatnih 15% misli da će većina njihovih poslova biti automatizovana. Samo 3% očekuje da će njihovi poslovi biti u potpunosti automatizovani.
Uprkos ovim promenama, IDC predviđa da će VI imati "neto pozitivan globalni ekonomski uticaj". Do 2030. godine, svaki novi dolar potrošen na poslovna rešenja i usluge vezane za VI generisaće 4,60 dolara u globalnoj ekonomiji u smislu indirektnih i indukovanih efekata.
Planovi organizacija za implementaciju VI
Istraživanje sprovedeno među finansijskim direktorima u junu od strane Univerziteta Djuk i Federalnih rezervi Atlanta i Ričmond otkrilo je da 32% organizacija planira da koristi VI u narednoj godini za obavljanje zadataka koje su ranije obavljali ljudi. U prvih šest meseci 2024. godine, skoro 60% kompanija (i 84% velikih kompanija) izjavilo je da je implementiralo softver, opremu ili tehnologiju za automatizaciju zadataka koje su prethodno obavljali zaposleni.
Nove uloge i veštine u eri VI
Dok će neki poslovi biti negativno pogođeni brzim širenjem VI alata i platformi, pojaviće se nove pozicije kao što su specijalisti za etiku VI i inženjeri za VI promptove kao posebne uloge unutar globalnih organizacija. Ovo naglašava potrebu za kontinuiranim učenjem i prilagođavanjem radne snage novim tehnologijama.
IDC-ovo istraživanje takođe ukazuje da će pozicije gde su ljudske socijalne i emocionalne sposobnosti ključne, poput sestrinstva i uloga gde odlučivanje obuhvata etiku i razumevanje izvan brojeva, ostati robusne. Rik Vilars, potpredsednik grupe IDC-a za svetska istraživanja, ističe: "Razumljivo je da smo svi radoznali da znamo da li će VI zameniti naše poslove."
Jedan CEO je rekao IDC istraživačima: "Na osnovu ovog istraživanja, jasno je da bi trebalo da se zapitamo kako VI može olakšati i poboljšati naše poslove. VI neće zameniti vaš posao, ali neko ko zna bolje da koristi VI od vas hoće."
U zaključku, iako će veštačka inteligencija nesumnjivo transformisati globalno tržište rada, njen ukupan uticaj na ekonomiju se predviđa kao pozitivan. Ključ za uspeh u ovoj novoj eri biće prilagođavanje i usvajanje VI tehnologija, istovremeno negujući ljudske veštine koje mašine ne mogu lako replicirati.
Aleksandra
Aleksandra je studentkinja Tehničkog fakulteta u Beogradu, gde se specijalizuje za informacione tehnologije. Osim što je strastvena u pisanju o tehnologiji, uživa u putovanjima i istraživanju novih kulturnih sadržaja. U slobodno vreme se bavi fotografijom i vođenjem bloga o digitalnoj umetnosti.
Veštačka inteligencija
Revolucija Copilot+ računara: Nova era AI funkcionalnosti
- 05 sep 2024
- Aleksandra
Google Meet uvodi revolucionarnu AI funkciju za beleške
- 28 aug 2024
- Petar
Adobe-ov novi Workfront alat revolucioniše planiranje marketinga
- 28 aug 2024
- Petar