Apple suočen sa poreskom kaznom od 14,4 milijarde evra u EU

Apple suočen sa poreskom kaznom od 14,4 milijarde evra u EU

Američki tehnološki gigant Apple našao se u centru pažnje nakon što je Evropska komisija (EK) donela konačnu odluku u dugogodišnjem poreskom sporu. Ova presuda, koja se ne može dalje osporavati, obavezuje kompaniju da plati 14,4 milijarde evra zbog nezakonitih poreskih olakšica koje je dobila od Irske.

Pozadina Apple poreskog spora

Slučaj datira iz 2016. godine kada je EK utvrdila da je Irska nezakonito pružila Appleu državnu pomoć u vidu poreskih olakšica. Apple je godinama osporavao ovu odluku, a izvršni direktor Tim Cook je čak nazvao ovaj potez "potpunom političkom glupoš��u". Međutim, 10. septembra 2023. godine, kompanija je konačno izgubila ovu bitku.

Spor se odnosi na način na koji je Apple oporezivan u Irskoj u periodu od 1991. do 2014. godine. Suština problema leži u činjenici da je Irska omogućila Appleu da prodaje proizvode širom Evrope, beleži te profite u Irskoj, a zatim ih šalje u sedišta koja su postojala samo na papiru, ostavljajući gotovo nikakav oporezivi profit u Irskoj.

Detaljnija analiza poreskog aranžmana

Da bismo bolje razumeli ovaj složeni aranžman, možemo ga posmatrati na sledeći način:

  1. Apple prodaje proizvode širom Evrope
  2. Profiti se knjiže u Irskoj
  3. Većina profita se prebacuje u "papirna" sedišta
  4. U Irskoj ostaje minimalan oporezivi profit

Ovaj mehanizam je omogućio Appleu da efektivno izbegne oporezivanje većine svojih evropskih profita. Međutim, kompanija tvrdi da su porezi plaćeni, ali u "pogrešnoj jurisdikciji". Evropske vlasti su, s druge strane, argumentovale da ovakav aranžman ne odgovara ekonomskoj realnosti i predstavlja nezakonitu državnu pomoć.

Reakcije i implikacije presude

Sud pravde je u svojoj izjavi naveo: "Irska je Appleu odobrila nezakonitu pomoć, koju je Irska dužna da povrati." Tokom spornog perioda, sud je procenio da je Apple imao korist od državne pomoći u iznosu od približno 14 milijardi evra, koje kompanija sada mora da vrati.

Predstavnik Applea je izrazio neslaganje sa odlukom: "Ovaj slučaj nikada nije bio o tome koliko poreza plaćamo, već kojoj vladi smo dužni da ga platimo. Uvek plaćamo sve poreze koje dugujemo gde god poslujemo i nikada nije postojao poseban dogovor."

Važno je napomenuti da, iako su se Apple i Irska složili oko aranžmana, Evropa je tvrdila da on nije odgovarao ekonomskoj realnosti i da je predstavljao nezakonitu državnu pomoć. Ova količina novca činila je oko polovine Appleovog R&D budžeta tokom tog perioda i značila je da je većina Appleovih evropskih profita efektivno bila neoporezovana.

Finansijske implikacije i širi kontekst

Apple je bio dužan da 2016. godine uplati novac na eskrow račun kojim upravlja nezavisna treća strana. Taj račun sada sadrži oko 14 milijardi evra. S obzirom na populaciju Irske od 5,2 miliona stanovnika, ova svota novca ekvivalentna je iznosu od približno 2.692 evra za svakog muškarca, ženu i dete u Irskoj.

Međutim, Apple nije jedina velika tehnološka kompanija koja se našla na udaru evropskih regulatora. Google je takođe izgubio svoju konačnu žalbu protiv kazne Evropske unije u iznosu od 2,7 milijardi evra zbog davanja nezakonite prednosti svojim preporukama za kupovinu u rezultatima pretrage.

Zaključak i budući izazovi za tehnološke gigante

Ovaj slučaj predstavlja prekretnicu u odnosima između velikih tehnoloških kompanija i evropskih regulatora. Presuda protiv Applea signalizira strožu kontrolu poreskih praksi multinacionalnih korporacija u Evropskoj uniji. Iako je Apple izrazio razočaranje odlukom, ova presuda će verovatno imati dalekosežne posledice na buduće poreske strategije tehnoloških giganata u Evropi.

Nikola

Nikola je student filma i medija na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Njegova strast za kulturnim sadržajem i tehnologijom ogleda se u njegovim člancima o najnovijim trendovima u industriji zabave. Takođe, Nikola se bavi pisanjem scenarija i organizovanjem lokalnih filmskih festivala.